poniedziałek, 5 maja 2008

Bajka o sprytnym chłopie z wielkopolskiej wsi


„To ważne, żeby o historii opowiadać w ten sposób: żartobliwie, a nie z piedestału.”
Andrzej Seweryn


Dawno, dawno temu, a dokładnie wtedy, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, czyli nie było jej na mapie Europy; w małej, wielkopolskiej wsi – Zdroju przyszło na świat zwykłe dziecko. Było takie same, jak wszystkie inne maluchy – uśmiechnięte, radosne, a czasem płaczące. Było to 13 września 1856 roku, a narodzone dziecko miało na imię Michał.
Mały Michał dużo psocił, rodzice często załamywali ręce patrząc na jego wybryki. Mijały lata i mały, niesforny urwis zmienił się najpierw w młodzieńca, a potem w mężczyznę, któremu już nie w głowie psoty, ale trochę poważniejsze sprawy. Nadal jednak zachował dziecięcy upór i radość życia…


- tak oto rozpoczyna się Bajka o sprytnym chłopie z wielkopolskiej wsi czyli Michale Dzymale...

Autorkami pracy są: Martyna Domańska i Olga Szymanowska. Praca została przygotowana w ramach projektu edukacyjnego „Odważmy się być wolnymi” organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie(to już II edycja, przypominam, że w tamtym roku nasza szkoła również brała udział, pisząc prace o św. Urszuli Ledóchowskiej). W tym roku bohaterami prac konkursowych miały być postaci żyjące na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w czasie zaborów, osoby, które poprzez swoją działalność przyczyniły się do odzyskania niepodległości jak i do przetrwania polskiej kultury, tradycji.

Dziewczyny na bohatera swojej pracy wybrały Michała Drzymałę, będącego symbolem walki z germanizacją ziem polskich w zaborze pruskim; uczestnikiem sporu z władzami niemieckimi, w którym tłem konfliktu była „walka o ziemię” i polityka rugowania Polaków. Drzymała nie uzyskał zgody na budowę domu, zakupił więc wóz, który codziennie przesuwał o kilka centymetrów nie łamiąc prawa niemieckiego. Drzymała stał się symbolem chłopskiego oporu wobec zaborców i walki o polskość. Praca jest napisana w bardzo ciekawej formie - bajki, gdyż jak same autorki piszą „… w takiej formie czujemy się najlepiej, a snucie bajek jest naszą ulubioną czynnością. Trudno zresztą pisać o zwykłym człowieku w sposób wydumany i pompatyczny. Słowa naszego motta mówią, że o historii należy mówić żartobliwie, a nie z piedestału; a te wszystkie warunki spełnia właśnie bajka.”

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 5 czerwca 2008 roku. Trzymamy kciuki!!!

Anna Turek

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Martyna trzymamy za Ciebie kciuki!
Ola i Marta

Anonimowy pisze...

Za Ciebie Olga też.