wtorek, 1 kwietnia 2008

Nasz księgozbiór



Biblioteka zajmuje dwa pomieszczenia; wypożyczalnię i czytelnię. Stan naszego księgozbioru to 18.000 egzemplarzy. Trzon zbiorów stanowią wydawnictwa popularnonaukowe. Obok nich znaczna część to literatura piękna, a przede wszystkim lektury szkolne. Oprócz książek gromadzimy także kasety video, płyty CD, taśmy magnetofonowe oraz zbiory kartograficzne.
Struktura księgozbioru na przestrzeni ostatnich lat zasadniczo nie uległa zmianie. Jest trochę nietypowa ze względu na bardzo duży zbiór literatury religijnej. Stanowi on ok. 30% księgozbioru popularnonaukowego.
Księgozbiór podręczny umiejscowiony jest w czytelni i udostępniany tylko na miejscu. Obejmuje on wydawnictwa informacji bezpośredniej i pośredniej, tzn. encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe i terminologiczne, informatory statystyczne i inne, bibliografie ogólne i specjalne. Encyklopedie i słowniki ustawione są na półkach według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej, na oddzielnych półkach stoją bibliografie i pozostałe wydawnictwa. Księgozbiór ten jest na bieżąco uzupełniany o nowe wydawnictwa. O jego zawartości informuje znajdujący się w czytelni katalog pomocniczy (alfabetyczny i działowy). W katalogach głównych książki te oznaczone są stemplem Czytelnia.
Również tylko w czytelni udostępniany jest księgozbiór wydzielony, obejmujący przede wszystkim często wypożyczaną literaturę pedagogiczną i psychologiczną, ale także wybrane książki z innych dziedzin zakupione po jednym egzemplarzu oraz cenne i rzadkie. Swoją półkę ma także literatura regionalna. Są tu książki z różnych dziedzin dotyczące Wielkopolski: przewodniki, biografie, wspomnienia, dokumenty życia codziennego.

Brak komentarzy: